روشهاي غير سازه اي مديريت سيلاب

چكيده

با وجوديكه بشر در طول تاريخ سيلابها زندگي كرده است، هيچگاه اثرات مخرب سيلابها در گذشته مانند امروز نبوده است. زيرا افراد بسيار كمتري در سيلابدشتها زندگي مي كردند و فعاليتهاي انساني در گذشته اين چنين موجب افزايش پتانسيل سيلاب نمي گرديد. امروزه مشخص شده است كه مهار همه سيلابها امكان پذير نيست تنها مي توان با مديريت آنها، خسارات را حداقل نمود. روشهاي مختلفي براي مديريت سيلاب به كار گرفته مي شوند. اين روش ها را مي توان در چهار دسته زير طبقه بندي نمود:

1.  تلاش در جهت كاهش سيلاب

2.  تلاش در جهت كاهش آسيب پذيري در مقابل سيلاب

3.  تلاش در جهت كاهش خسارات

4.  ايجاد آمادگي براي تحمل خسارات

اولين دسته بر مبناي حفاظت فيزيكي بوسيله سازه ها مي باشد و روش هاي سازه اي ناميده مي شود. سه دسته ديگر در گروه روش هاي غيرسازه اي طبقه بندي مي شوند.

به عبارت ديگر روش هاي سازه اي:

1- قبل از وقوع سيلاب اعمال مي شوند.

2- ماهيت عمدتا” سازه اي دارند.

3- به منظور دور كردن سيلاب از مردم به كار گرفته مي شوند.

كليه روش هاي كاهش مشكلات سيلاب كه در برگيرنده تواما سه مشخصه فوق نباشند، روش هاي غيرسازه اي مديريت سيلاب مي باشند. براي مثال مقابله به هنگام با سيلاب، داراي ماهيت سازه اي است و به منظور دور كردن سيلاب از مردم صورت مي گيرد ولي در هنگام سيلاب انجام مي شود يا مديريت حوضه آبريز قبل از وقوع سيل و به منظور دور كردن سيلاب از مردم صورت مي گيرد ولي ماهيت آن عمدتا” غير سازه اي است.

روش هاي ديگر مانند هشدار سيلاب و تخليه ساكنين “به هنگام سيلاب” و به منظور “دوركردن مردم از سيلاب” انجام مي شدند و داراي ماهيت “غير سازه اي” مي باشند.

با وجودي كه برخي روش هاي غيرسازه اي مديريت سيلاب مانند پيش بيني سيلاب، مقاوم سازي سيل بندها در جريان سيلاب، پهنه بندي و مقاوم سازي در مناطق مسكوني و اراضي كشاورزي از 2000 سال پيش در برخي كشورهاي جنوب شرقي آسيا مانند چين، ويتنام و بنگلادش به كار گرفته مي شده است، در اواخر دهه 1980، روش هاي غيرسازه اي در بسياري از كشورها يا ناشناخته بودند و يا مورد توجه قرار نمي گرفتند. از آن زمان بسياري از كشورهايي كه تصور داشتند موفق به مهار سيلاب شده اند، مجددا” خسارتهاي عمده اي را در اثر سيلابها متحمل شدند و اكنون بطور جدي در حال تفكر مجدد در مورد كارآيي روش هاي سازه اي زماني كه به تنهايي به كار گرفته شوند، مي باشند. در بسيار از اين كشورها اين تصور وجود داشت كه روش هاي غير سازه اي براي كشورهاي فقير مناسب است و با احداث سدها، سيل بندها و كانالهاي سيل بر، مي توان بطور كامل سيلاب ها را كنترل نمود و از آب گرفتگي جلوگيري كرد. تجربيات جهاني نشان داده است كه اين راهبرد غير عقلاني  و جاهلانه مي باشد.

اكنون در بسيار از كشورهاي ثروتمند غربي و ژاپن، كارشناسان سيلاب اعتقاد دارند كه تركيب روش هاي سازه اي و غير سازه اي، راه حل بهينه براي حداقل نمودن خسارات سيلاب است در عين حال اين تركيب روش هاي سازه اي و غير سازه اي كم هزينه تر از روش هاي سازه اي به تنهايي مي باشد.

دانلود متن کامل مقاله:
[download id=”10″]

درباره‌ی علی خدایار

بخشی از رزومه شخصی:مدارک تحصیلی:«کاردان فنی عمران-آبشناسی»«کارشناس عمران - آب و فاضلاب»«کارشناس ارشد مهندسی عمران -مهندسی آب»پروژه های انجام شده: «طراحی تصفیه خانه آب برای شهرستان شوشتر» « طراحی تصفیه خانه فاضلاب برای شهرستان شوشتر»«روند یابی سیل در رودخانه کارون با استفاده از نرم افزار MIKE11 (مطالعه موردی رودخانه کارون بازه گتوند – عرب اسد)»

همچنین ببینید

شروع به کار کتابخانه سیات

با سلام خدمت کلیه دوستان عزیز مفتخرم که اعلام کنم کتابخانه سایت راه اندازی شده …

۲ نظر

  1. محمدرضارباعی

    باسلام امسال دانشکاه ارشد عمران آب قبول شدم و کمکی هم در این زمینه ندارم. میتونم روی کمک شما حساب کنم؟ استاد مربوطه مقاله ای در موردآب به سلیقه خودمان خواسته که باید تا هفته آینده براش بفرستم.ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *